Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

A czy wiadomo czy badania prenatalne będę dla wszystkich ciężarnych darmowe ? Gdzieś kiedyś czytałam, a teraz nie mogę znaleźć informacji czy na pewno. Niedługo czeka mnie takie badanie i nie wiem czy będę musiała płacić czy nie.

Dziewczyny od stycznia 2022 wchodzi w życie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i postanowiłam stworzyć tutaj wątek, aby każda z nas, jeżeli ma jakieś pytania/wątpliwości pytała w jednym miejscu i każdy mógł znaleźć szybko odpowiedź na nurtujące pytanie a z pewnością wiele osób ma różne wątpliwości.

Po krótce najważniejsze informacje

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy:

1. Będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12 miesiąca życia do ukończenia 36. miesiąca życia w łącznej, maksymalnej wysokości 12 tysięcy złotych na dziecko. Można sobie wybrać czy chce się otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące, czy 1000 zł miesięcznie przez 12 miesięcy.

 

2. Będzie świadczeniem niezależnym od dochodów rodziny (brak kryterium dochodowego) oraz zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych.

3. Do świadczenia będą uprawnieni rodzice oraz osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

4. O rodzinny kapitał opiekuńczy może ubiegać się każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców (małżeństwa, rodzice w związkach partnerskich, osoby samotnie wychowujące dziecko)

 

5. Będzie przysługiwać rodzicowi, bez względu na wiek dziecka pierwszego (nawet jak jest pełnoletnie).

 

6. Będzie przysługiwać także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia.  Na takie dzieci rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

 

7. Aby uzyskać prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego konieczne będzie złożenie wniosku.

ZUS będzie zajmował się przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą świadczenia.

 

8. Wnioski będzie można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej –  za pośrednictwem tych samych kanałów wnioskowani online co w przypadku programów „Rodzina 500+” i „Dobry start”, czyli za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub platformy Empatia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej).

 

9. ZUS ma 2 miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami na przyznanie świadczenia oraz jego wypłatę. Jednak wypłata następuje nie wcześniej niż w miesiącu, od którego przysługuje prawo do kapitału.

 

10 Informację o przyznaniu świadczenia rodzic otrzyma na skrzynkę odbiorczą na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

 

11. Wypłata przyznanego kapitału będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane we wniosku konto bankowe.

Jeśli będą darmowe oki.. gorzej jak będzie to tak wyglądało jak teraz... miałam skierowanie (w rodzinie dziecko z wadą) a termin taki że już USG pierwszego trymestru nieaktualne...

Wątpię w to bo gdyby coś było na rzeczy to były by jakieś informacje. Raczej lubią się "chwalić sukcesami "

dokładanie mazia. 

Miska fajnie by było, chociaż ja miałam możliwość badania na nfz ale ze prowadziłam ciaze prywatnie to i tak miałam zrobić u swojego lekarza w gabinecie wiec płaciłam

Miśka z tego co się orientuję na chwilę obecną nie ma oficjalnie zatwierdzonych takich zapisków. 

Osobiście miałam skierowanie od ginekologa i dwa pierwsze badania prenatalne miałam darmowe a trzecie już było płatne.

 

W ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez NFZ  aktualnie jest tak, że trzeba spełniać co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

  • - masz skończone 35 lat (badanie przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym kończysz 35 lat),
  • - w poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa płodu lub dziecka,
  • - stwierdzono u Ciebie lub ojca dziecka wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych,
  • - stwierdzono u Ciebie znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,
  • - w badaniu USG i/lub badaniach biochemicznych płodu stwierdzono nieprawidłowości wskazujące na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

madziia88 tylko spełnienie tego 4 punktu uwarunkowań genetycznych tylko u dzieci rodzeństwa niestety wszyto w linii prostej własnie. Nawet taki Test Pappa w tylu krajach darmowy u nas po35 roku zycia:/

Miejmy nadzieję, że w końcu i u nas doczekamy się darmowych badań

oby tak było. 

uważam ze cała opieka nawet jak sie prowadzi prywatne wizyty jeśli chodzi o ciaże powinna być bezpłatna jeśli chodzi o badania krwi moczu penatralne i inne zalecane, a jeśli chodzi o konsultacje z innymi specjalistami dostepne z dnia na dzień.

Ja czytałam gdzieś o tych darmowych pranatalnych, ale nigdzie nie mogę znaleźć potwierdzeia czy napewo to zostało wpowadzone 

Dajcie znac jak się dowiecie co i jak w praktyce

Anita zgodzę się z Tobą. Wszystko powinno być darmowe nawet jeśli chodzi się prywatnie do ginekologa. Niby taki prorodzinny kraj a tego zapewnić nie potrafią. 

Jak coś znajdę to dam znać 

a czy nasza władza właśnie nie dążyła do tego żeby lekarz nie mógł wykonywać tych badań ?

AgataAR pewnie że tak. Nie ma prenatalnych nie ma informacji że dziecko ma wady wrodzone, więc i aborcji nie ma. Taka nasza władza prorodzinna ale jakoś nie pomaga za bardzo jak urodzi się ciężko chore dziecko. 

AgataAR no coTy mówisz??? nie słyszałam o tym boże swięty gdzie ja zyje.. jedyne co powinni zrobic to własnie zapewnić ush prenatalne i połówkowe u spjecjalisty stricte w tym zakresie

Ja słyszałam że dla każdej ciężarnej ma być za darmo 

Ciekawe czy będą darmowe? jak coś znajdziecie to dajcie znać:D